Źle obrany
kierunek edukacji i w efekcie źle dobrany zawód jest często jednym z głównych
powodów przeżywania nadmiernego stresu w pracy, kłopotów finansowych, a w
efekcie depresji.
Dlatego też
warto dobrze zastanowić się przed wyborem szkoły ponadpodstawowej. Jesteście
uczniami klasy 7 więc macie jeszcze rok czasu na zastanawianie się co dalej…?
Czy wybrać szkołę
branżową, w której w ciągu trzech lat nauki i praktyki zawodowej macie szansę
poznać wybrany zawód, zdobyć niezbędną wiedzę i doświadczenia i wejść w dorosłe
życie podejmując pracę? Jeżeli Wasz zapał do kształcenia będzie duży to możecie
podjąć naukę w szkole branżowej drugiego stopnia (ukończenie daje wykształcenie
równoważne ukończeniu technikum, zdanie matury pozwala na kontynuowanie dalszej
nauki na studiach wyższych).
Jeżeli
wybierzecie naukę w liceum to odsuwacie decyzję o podjęciu pracy na 4 lata ale
abyście mogli w pełni wykorzystać zdobytą wiedzę wymagane by było zdanie matury
aby kontynuować naukę na studiach wyższych.
Możecie też
wybrać naukę w technikum 5-letnim gdzie może zdobyć zawód oraz (jeżeli będziecie
chcieli się uczyć) przygotować się do zdania matury, która otwiera drogę na
wyższe studia.
Zwróćcie
uwagę że im dłuższy czas edukacji, z której zdobyta wiedza i umiejętności nie
będą wykorzystane, tym koszty poniesione przez Was lub waszych rodziców nie
zwrócą się Wam (roczny koszt „bezpłatnych studiów to około 20 tysięcy złotych
za wynajem stancji, podręczniki, dojazdy i utrzymanie).
Warto więc
wybierać szkołę pod kątem przyszłego wyboru zawodu a nie konieczne z tego względu
że do danej szkoły idą Wasi koledzy i koleżanki.
Aby Was zbytnio nie zanudzić chciałbym abyście obejrzeli film z youtuba –
debatę sprzed kilku lat jaką szkołę wybrać. Wprawdzie była to debata skierowana
do absolwentów gimnazjum ale warto obejrzeć ten film.
Link do filmu:
Pozdrawiam Was i życze przyjemnego oglądania filmu
P.S. z tą lekcją nie ma związanej pracy domowej.
👦
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz